Gregoriaanse Vesper door Vrouwen-schola Jubilemus Domino

16 maart 2024

Op 16 maart 2024 bracht de Vrouwen-schola van Jubilemus Domino o.l.v. Catharina Bonsel in de Noordbeuk van onze kerk een Gregoriaanse Vesper ten gehore, behorende bij de vooravond van de 5e zondag in de 40-dagentijd.

 

In de tijd voor Pasen is het in de Martelaren al jaren gebruikelijk dat er een vesperviering gehouden wordt, maar het was de eerste keer dat gekozen is voor een Gregoriaanse vesper.

In de Nederlandse kloosters wordt sinds de uitwerking van het tweede Vaticaans concilie de getijden in het Nederlands gezongen waarbij gebruik gemaakt wordt van de schitterende psalmvertaling van Ida Gerhardt en Marie van der Zeyde, op een toonzetting van een aantal Benedictijner monniken.  Dat heeft het voordeel dat bezoekers van die vieringen, als ze dat willen, betrekkelijk makkelijk kunnen mee-zingen. Nadeel is dat de schoonheid van de vele eeuwen lang gebezigde gregoriaanse koorzang in de vergetelheid dreigt te raken.

 

Heel mooi dus dat Catharina Bonsel met haar kleine Vrouwen-schola  het aangedurfd heeft zo’n traditionele, geheel gezongen,  vesper te doen herleven. En het koor is niet over één nacht ijs gegaan. Het weekend, voorafgaand aan de uitvoering, hebben zij doorgebracht in het Lioba klooster in Egmond. Enerzijds om in de juiste stemming te komen, anderzijds om heel intensief te oefenen!

En dat heeft rendement opgeleverd, want de uitvoering van de vesper was een groot succes. Ongelooflijk hoe mooi de gezangen door de acht-vrouw sterke schola ten gehore werden gebracht.

Het was een uitvoering, die zeker in de toekomst een keer voor herhaling vatbaar is.

Na afloop van de viering, waarin Ari van Buuren een korte meditatie verzorgde, verraste Catharina de aanwezigen op een korte maar gedegen uiteenzetting over Gregoriaanse muziek, waarbij ook nog door de aanwezigen gezongen werd.

 

Als kers op de taart werd als slot een deel van het “O magne Pater” van de Duitse mystica Hildegard von Bingen (1098-1179) ten gehore gebracht.

De avond werd besloten met de bekende voedzame soep van Janneke en Liesbeth.

Meer nieuws

Geplaatst:
11 apr

4 mei in de Hofkerk

Zoals al jaren gebruikelijk is ook dit jaar op 4 […]

Geplaatst:
10 apr

Parochie-excursie naar St. Urbanus in Bovenkerk

De leden van de Parochievergadering (PV) en andere belangstellenden vanuit […]

Geplaatst:
6 apr

“Ik bied ze een luisterend oor”

Het Parool publiceert al jaren elke zaterdag het relaas van […]

Geplaatst:
30 mrt

Henny en Els Steggerda krijgen de paaskaars

Traditiegetrouw is dit jaar op Goede Vrijdag de paaskaars van […]

Geplaatst:
17 mrt

Vraag om hulp vanuit Indonesië – Update

Vandaag ontvingen we de volgende aanvulling van Ady Karsten op […]

Geplaatst:
17 mrt

Kledinginzameling voor Sams Kledingactie (ten bate van basisonderwijs in Ethiopië

Op zaterdag 20 april a.s. van 09.30 tot 11.30 uur […]