Orgel in de Noordbeuk

23 oktober 2023

Zoals u vorige week zondag heeft kunnen zien, als u de viering bezocht heeft, is onze kerk een nieuw orgel rijker, dat staat opgesteld in de Noordbeuk.

Een korte geschiedenis.

Sinds we in de Noordbeuk kerken, staan de koren gewoonlijk links voorin; zij maken gebruik van de daar opgestelde vleugel. Alleen Jubilemus Domino mist erg het orgel, dat voor veel van hun liederen onontbeerlijk is.

Ze moeten dus noodgedwongen vaak op het priesterkoor gaan staan, wat de verbinding met de aanwezige parochianen beneden moeilijker maakt en ook niet goed samengaat met de streaming.

Met name Bernadette Nyst had dit in de zomerperiode al aangekaart.

Dus zei iemand: “maar er staat toch een orgel, een harmonium, boven, op de balustrade. Zou die het misschien nog doen?”

Henny Steggerda – als technische (muziek)man  – beklom de trap en ging achter het orgel zitten. En tot zijn verbazing kwam er nog redelijk geluid uit het aftandse ding, al reageerden niet alle toetsen adequaat.

Dus werd Wim Stegeman, één van de organisten van Jubilemus Domino, er bij gehaald. Hij zette zich achter het orgel en begon te spelen. Maar na een paar minuten schudde hij zijn hoofd en zei: “de blaasbalg is zo lek als een mandje, dat wordt een hele dure reparatie”.

Diezelfde middag mailde Wim dat hij nadere gegevens over het orgel had gezocht, dat het bijna 100 jaar oud was en uit Engeland afkomstig. Zou het soms het harmonium van pastoor Zoetmulder zijn geweest?

Zo ging het balletje aan het rollen. Organist Godfried Jansen keek ook nog naar het ding en Stichting Beheer werd enthousiast: reparatie was geen optie, maar een klein orgel voor de Noordbeuk….?

Er werd gezocht en gezocht en uiteindelijk werd een elektronisch orgel gevonden, ergens voorbij Zwolle, dat voor een redelijke prijs te koop stond.

Op zaterdag, 14 oktober gingen Godfried Jansen en Wim Stegeman naar Zwolle om het orgel, dat bij een particulier stond, te bekijken. En ze waren meteen enthousiast! Maar hoe krijg je zo’n groot gevaarte in Amsterdam? De eigenaar wist raad: “Het orgel kan in tweeën uit elkaar. Als jullie het onderstuk in de auto meenemen, dan rijd ik achter jullie aan met het bovenstuk”.

Zo gezegd, zo gedaan en de nu voormalige eigenaar reed met de helft van nu ons orgel in zijn auto helemaal van Zwolle naar Amsterdam. En op de Hof aangekomen, zette hij het nog voor ons in elkaar ook! Hulde aan deze man.

Zo kwam het dat op zondag 15 oktober een gloednieuw tweedehands orgel prominent stond opgesteld in de Noordbeuk. Dat het maar vaak moge klinken!

Meer nieuws

Geplaatst:
3 dec

Adventsactie 2023

De Adventsactie is een actie van de Vastenactie. In onze […]

Geplaatst:
27 nov

De kerststal, grenzeloos mooi – Update

Op 17 december vindt de opening van de Kerststallententoonstelling plaats […]

Geplaatst:
20 nov

Week van gebed voor eenheid van christenen 2024

Ook in 2024 van 21 t/m 28 januari is er […]

Geplaatst:
15 nov

Koffiebeuk 45 jaar

In oktober 2023 bestond onze koffiebeuk 45 jaar. 45 Jaar […]

Geplaatst:
8 okt

Pauselijke exhortatie LAUDATO DEUM – over de klimaatcrisis

LAUDATO DEUM   VAN DE HEILIGE VADER PAUS FRANCISCUS   […]

Geplaatst:
20 sep

Klaverjassen met de collectanten

Na  2 lange Corona jaren werd op vrijdag 18 november […]